NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Министър Найден Тодоров връчи огърлие „Златен век“ на Маргарита Димитрова
3658
Под прожектора

Министър Найден Тодоров връчи огърлие „Златен век“ на Маргарита Димитрова

Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“. Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата. Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.   България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време

| 02 Септември 2024, 23:59 ч.
Министър Найден Тодоров връчи огърлие „Златен век“ на Маргарита Димитрова
Министър Найден Тодоров връчи огърлие „Златен век“ на Маргарита Димитрова
Снимка © БТА

Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.

Франко Неро бе отличен тази вечер за приноса си към световното кино при откриването на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“.

Пред публиката директорът на фестивала Александър Грозев посочи, че италианският актьор има над 250 роли, като догодина се очаква да играе в българска лента.

Неро благодари за наградата и уточни, че се чувства като гражданин на света.

Той каза, че за него киното е като голям град, в който живеят хора от различни националности и различни раси.

Те имат различни сънища, различни къщи, затова киното ще продължи да съществува, докато хората продължат да сънуват, каза Неро.

Той подчерта, че киното е свобода, на него то е дало възможността да обиколя света. Неро посочи, че е бил в повече от 100 държави и винаги е влизал през главния вход във всяка от тях.

„Киното ми даде възможност

На столичния площад "Вацлав Хавел" беше поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел.

Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

“Рaдвам се, че дойде денят, в който, след нашата седемгодишна битка, да направим така, че името на Хавел да се чува в България и в София по-често. Имаме възможност да открием това прекрасно място. Направихме всичко възможно заедно с нашите партньори от Столична община и то респективно от район “Средец‘‘ и неговия кмет Трайчо Трайков“, каза Петър Стойнов,

„Киномания“ представя част от филмите в тазгодишното си 38-о издание, които ще имат прожекции в зала 1 на НДК.

Ден след откриването на фестивала, на 14 ноември, е българската премиера на „Гладиатор 2“ на Ридли Скот. Пол Мескал е в ролята на Луций, племенник на Комод, антагониста от оригиналния филм, изигран от Хоакин Финикс.

В поддържащи роли участват Педро Паскал в ролята на Марк Акаций, римски генерал, тренирал под командването на Максимус; Дензъл Уошингтън в ролята на Макрин, богат властник в Рим, който държи конюшня с гладиатори за спорт и много други. 

На 22 ноември е прожекцията на „Берлингуер. Голямата амбиция“ – филмът, който ще открие 19-ия кинофестивал в Рим на 16 октомври. Един от най-интересните автори на съвременното италианско кино, Андреа Сегре прена

Юбилейна изложба подреди художникът Василий Похомов във Варна.

Творбите в нея датират от различни периоди и най-точно отразяват моето творчество, посочи авторът на откриването.

По думите му това са най-важните сюжети за него, както личи и от заглавието „Варна, морето и още нещо“. За своите реалистични пейзажи използва много етюди и скици, правени от натура. Картините му изобразяват както Варна и околностите й, така и емблематични места от Северното Черноморие като Фара в Шабла, нос Калиакра, село Тюленово.

Художникът обясни, че обича да рисува Морската градина, гледки край Варненското езеро, лодки, различни пейзажи, любими неща, които са го впечатлили. Би искал да ги предаде на зрителите, за да ги почувстват. Според него работата на художника е да направи творбата до завършен вид, а после тя си има свой път и среща с хората. „Картината е живо

Около сто огнеборци от петнадесет пожарни гасят пожар, разразил се на покрива на културния център "Съмърсет хаус" в сърцето на Лондон, предадоха Франс прес и Ройтерс, като се позоваха на публикация на противопожарната служба на британската столица в социалната платформа "Екс".

"Причината за пожара все още не е известна", се казва в изявлението на лондонските пожарникари. "Екипите се борят с пламъците, които са локализирани в част от покрива", се допълва там.

Сградата, която е на брега на река Темза, е построена през 1547 година, като навремето е била кралски дворец, уточнява Ройтерс. Галерията "Кортоулд", където са изложени едни от най-великите колекции в световното изкуство, се намира в северното му крило.

Според информация на телевизионния канал "Скай Нюз" днес в "Съмърсет хаус" трябва да се проведе фестивал по брейк танци.

Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.

Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.  

България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.

По думите му жителите и гостите на Созопол са щастливци да виждат всяка година най-доброто, което се случва в изкуството. 

На сцената в амфитеатър „Аполония“ тази вечер свириха Албена Данаилова (цигулка – концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка солист на най-известните оркестри, лауреат на най-престижните фестивали), Николай Минчев (цигулка - концертмайстор на Оперно-симфоничния оркестър във Вупертал), Стоимен Пеев (цигулка – концертмайстор в Камерен ансамбъл Софийски солисти), Валя Дервенска (цигулка – концертмайстор на Хайделбергския симфоничен оркестър), Калина Христова (цигулка – концертмайстор на Софийската филхармония), Галина Койчева (цигулка – концертмайстор на Симфоничния оркестър на Българското национално радио), Румен Цветков (виола – изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид), Стефания Янкова (виола – първа виола на СО на БНР), Александър Сомов (виолончело – концертмайстор във Филхармоничния оркестър на Страсбург), Иван Лалев (виолончело  – концертмайстор в Софийската филхармония) и Димитър Иванов (контрабас – концертмайстор във Солунския симфоничен оркестър).

Кралевското съкровище от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.

Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.

Кралевското съкровище е открито край търговищкото село от археолога Георги Гинев през 1979 г. при спасителни разкопки на тракийски могилен некропол. То представлява гробни дарове - украса на конска муниция, накити – пръстени и гривни, с общо тегло 214 грама. Датирано е от първ

Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 24 юли 2025 г., съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.

Концертът ще бъде на същото място, на което певицата гостува и през август 2021 г. – стадион „Юнак“.

„Това е една истинска история“, разказва Бет Харт за заглавната песен от новия си албум. По думите й You still got me e албум за истинските неща в живота, за любовта, за доверието, за упованието в хората, които обичаме, и които ни обичат.

Първото парче Savior With A Razor е изпълнено със Слаш от Guns N’ Roses, продължава с класическия блус Suga N My Bowl &ndash

На 9 октомври в Националната опера ще се състои концерт, посветен на вековния юбилей на Константин Илиев – една от знаковите личности в историята на българската музика – диригент, композитор, общественик, страстен защитник и интерпретатор на сътвореното от българските композитори, съобщават от Софийската опера и балет. 

В програмата на събитието е включен филм-портрет „Фрагменти в памет на Константин Илиев“ на режисьора Николай Йотов и оператора Пламен Герасимов от фонда на националната телевизия.

Анастасия Детистова-Абаджиева, Иван Стайков, Пепа Дженева и Христо Иванов ще изпълнят квартет №1. Под диригентството на Жорж Димитров концертно ще бъде представена първа картина на операта „Боянският майстор“. Участват оркестърът и хорът на Софийската

Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.

Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на 120-ата годишнина от рождението на именития творец. В нея са включени общо 45 рисунки и живописни платна, повечето от които са част от фондовете на Музея на занаятите в Троян.

Специално за изложбата, картини предоставят и троянското читалище „Наука – 1870 г.“ и Средно училище „Свети Климент Охридски“. Част от творбите за пръв път се показват пред публика.

Бочо Донев е един от първите троянски художници, получил академично образование, разказа Мария Минковска, уредник на фонд „Изобразително изкуство“ към Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян.   

Той оставя своята следа в Троян освен с творбите си и

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ откриха в обновената зала на Регионалния исторически музей (РИМ) в Перник. Проявата се състоя в навечерието на Деня на града – 19 октомври. 

Експозицията е гостуваща и е на Националния исторически музей (НИМ). Тя представя около шейсет ценни находки от третото хилядолетие пр. Хр. до Първото българско царство. Някои от експонатите се показват за първи път.

Гост на проявата бе заместник-кметът на Перник Стефан Кръстев, който коментира, че изложбата е плод на отлично създаденото сътрудничество между РИМ и НИМ.

Директорът на музея в Перник Милан Миланов определи експозицията като богатство. По думите му в нея са показани неща, с които малко народи могат да се похвалят, сред които най-старото златно съкровище в света - Варненският халколитен некропол, както и първите наченки на държавна власт още преди да

Те се събират специално за 40-ото издание на „Аполония“ и тази вечер дебютираха на сцената като състав. 

Тази вечер министър Найден Тодоров връчи и още две големи награди.

Светлин Русев и Лия Петрова получиха цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев. Инструментите бяха собственост на българската държава. Минчев използваше „Страдивариус“ от 1716 г., а Миланова – „Гуарниери“ от 1733 г. За да ги получат обаче, новите притежатели на ценните цигулки трябва да свирят заедно на сцена. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 17:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Под прожектора
3658
Под прожектора

Министър Найден Тодоров връчи огърлие „Златен век“ на Маргарита Димитрова

Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.

| 02 Септември 2024, 23:59 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Министър Найден Тодоров връчи огърлие „Златен век“ на Маргарита Димитрова
Министър Найден Тодоров връчи огърлие „Златен век“ на Маргарита Димитрова
Снимка © БТА

Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.

Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.

Франко Неро бе отличен тази вечер за приноса си към световното кино при откриването на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“.

Пред публиката директорът на фестивала Александър Грозев посочи, че италианският актьор има над 250 роли, като догодина се очаква да играе в българска лента.

Неро благодари за наградата и уточни, че се чувства като гражданин на света.

Той каза, че за него киното е като голям град, в който живеят хора от различни националности и различни раси.

Те имат различни сънища, различни къщи, затова киното ще продължи да съществува, докато хората продължат да сънуват, каза Неро.

Той подчерта, че киното е свобода, на него то е дало възможността да обиколя света. Неро посочи, че е бил в повече от 100 държави и винаги е влизал през главния вход във всяка от тях.

„Киното ми даде възможност

На столичния площад "Вацлав Хавел" беше поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел.

Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

“Рaдвам се, че дойде денят, в който, след нашата седемгодишна битка, да направим така, че името на Хавел да се чува в България и в София по-често. Имаме възможност да открием това прекрасно място. Направихме всичко възможно заедно с нашите партньори от Столична община и то респективно от район “Средец‘‘ и неговия кмет Трайчо Трайков“, каза Петър Стойнов,

„Киномания“ представя част от филмите в тазгодишното си 38-о издание, които ще имат прожекции в зала 1 на НДК.

Ден след откриването на фестивала, на 14 ноември, е българската премиера на „Гладиатор 2“ на Ридли Скот. Пол Мескал е в ролята на Луций, племенник на Комод, антагониста от оригиналния филм, изигран от Хоакин Финикс.

В поддържащи роли участват Педро Паскал в ролята на Марк Акаций, римски генерал, тренирал под командването на Максимус; Дензъл Уошингтън в ролята на Макрин, богат властник в Рим, който държи конюшня с гладиатори за спорт и много други. 

На 22 ноември е прожекцията на „Берлингуер. Голямата амбиция“ – филмът, който ще открие 19-ия кинофестивал в Рим на 16 октомври. Един от най-интересните автори на съвременното италианско кино, Андреа Сегре прена

Юбилейна изложба подреди художникът Василий Похомов във Варна.

Творбите в нея датират от различни периоди и най-точно отразяват моето творчество, посочи авторът на откриването.

По думите му това са най-важните сюжети за него, както личи и от заглавието „Варна, морето и още нещо“. За своите реалистични пейзажи използва много етюди и скици, правени от натура. Картините му изобразяват както Варна и околностите й, така и емблематични места от Северното Черноморие като Фара в Шабла, нос Калиакра, село Тюленово.

Художникът обясни, че обича да рисува Морската градина, гледки край Варненското езеро, лодки, различни пейзажи, любими неща, които са го впечатлили. Би искал да ги предаде на зрителите, за да ги почувстват. Според него работата на художника е да направи творбата до завършен вид, а после тя си има свой път и среща с хората. „Картината е живо

Около сто огнеборци от петнадесет пожарни гасят пожар, разразил се на покрива на културния център "Съмърсет хаус" в сърцето на Лондон, предадоха Франс прес и Ройтерс, като се позоваха на публикация на противопожарната служба на британската столица в социалната платформа "Екс".

"Причината за пожара все още не е известна", се казва в изявлението на лондонските пожарникари. "Екипите се борят с пламъците, които са локализирани в част от покрива", се допълва там.

Сградата, която е на брега на река Темза, е построена през 1547 година, като навремето е била кралски дворец, уточнява Ройтерс. Галерията "Кортоулд", където са изложени едни от най-великите колекции в световното изкуство, се намира в северното му крило.

Според информация на телевизионния канал "Скай Нюз" днес в "Съмърсет хаус" трябва да се проведе фестивал по брейк танци.

Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.  

България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.

Кралевското съкровище от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.

Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.

Кралевското съкровище е открито край търговищкото село от археолога Георги Гинев през 1979 г. при спасителни разкопки на тракийски могилен некропол. То представлява гробни дарове - украса на конска муниция, накити – пръстени и гривни, с общо тегло 214 грама. Датирано е от първ

Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 24 юли 2025 г., съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.

Концертът ще бъде на същото място, на което певицата гостува и през август 2021 г. – стадион „Юнак“.

„Това е една истинска история“, разказва Бет Харт за заглавната песен от новия си албум. По думите й You still got me e албум за истинските неща в живота, за любовта, за доверието, за упованието в хората, които обичаме, и които ни обичат.

Първото парче Savior With A Razor е изпълнено със Слаш от Guns N’ Roses, продължава с класическия блус Suga N My Bowl &ndash

На 9 октомври в Националната опера ще се състои концерт, посветен на вековния юбилей на Константин Илиев – една от знаковите личности в историята на българската музика – диригент, композитор, общественик, страстен защитник и интерпретатор на сътвореното от българските композитори, съобщават от Софийската опера и балет. 

В програмата на събитието е включен филм-портрет „Фрагменти в памет на Константин Илиев“ на режисьора Николай Йотов и оператора Пламен Герасимов от фонда на националната телевизия.

Анастасия Детистова-Абаджиева, Иван Стайков, Пепа Дженева и Христо Иванов ще изпълнят квартет №1. Под диригентството на Жорж Димитров концертно ще бъде представена първа картина на операта „Боянският майстор“. Участват оркестърът и хорът на Софийската

Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.

Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на 120-ата годишнина от рождението на именития творец. В нея са включени общо 45 рисунки и живописни платна, повечето от които са част от фондовете на Музея на занаятите в Троян.

Специално за изложбата, картини предоставят и троянското читалище „Наука – 1870 г.“ и Средно училище „Свети Климент Охридски“. Част от творбите за пръв път се показват пред публика.

Бочо Донев е един от първите троянски художници, получил академично образование, разказа Мария Минковска, уредник на фонд „Изобразително изкуство“ към Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян.   

Той оставя своята следа в Троян освен с творбите си и

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ откриха в обновената зала на Регионалния исторически музей (РИМ) в Перник. Проявата се състоя в навечерието на Деня на града – 19 октомври. 

Експозицията е гостуваща и е на Националния исторически музей (НИМ). Тя представя около шейсет ценни находки от третото хилядолетие пр. Хр. до Първото българско царство. Някои от експонатите се показват за първи път.

Гост на проявата бе заместник-кметът на Перник Стефан Кръстев, който коментира, че изложбата е плод на отлично създаденото сътрудничество между РИМ и НИМ.

Директорът на музея в Перник Милан Миланов определи експозицията като богатство. По думите му в нея са показани неща, с които малко народи могат да се похвалят, сред които най-старото златно съкровище в света - Варненският халколитен некропол, както и първите наченки на държавна власт още преди да

По думите му жителите и гостите на Созопол са щастливци да виждат всяка година най-доброто, което се случва в изкуството. 

На сцената в амфитеатър „Аполония“ тази вечер свириха Албена Данаилова (цигулка – концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка солист на най-известните оркестри, лауреат на най-престижните фестивали), Николай Минчев (цигулка - концертмайстор на Оперно-симфоничния оркестър във Вупертал), Стоимен Пеев (цигулка – концертмайстор в Камерен ансамбъл Софийски солисти), Валя Дервенска (цигулка – концертмайстор на Хайделбергския симфоничен оркестър), Калина Христова (цигулка – концертмайстор на Софийската филхармония), Галина Койчева (цигулка – концертмайстор на Симфоничния оркестър на Българското национално радио), Румен Цветков (виола – изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид), Стефания Янкова (виола – първа виола на СО на БНР), Александър Сомов (виолончело – концертмайстор във Филхармоничния оркестър на Страсбург), Иван Лалев (виолончело  – концертмайстор в Софийската филхармония) и Димитър Иванов (контрабас – концертмайстор във Солунския симфоничен оркестър).

Те се събират специално за 40-ото издание на „Аполония“ и тази вечер дебютираха на сцената като състав. 

Тази вечер министър Найден Тодоров връчи и още две големи награди.

Светлин Русев и Лия Петрова получиха цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев. Инструментите бяха собственост на българската държава. Минчев използваше „Страдивариус“ от 1716 г., а Миланова – „Гуарниери“ от 1733 г. За да ги получат обаче, новите притежатели на ценните цигулки трябва да свирят заедно на сцена. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.